Angiografia fluoresceinowa

Badanie ocenia krążenie naczyniówkowo-siatkówkowe oraz choroby siatkówki i częściowo naczyniówki. Polega ono na dożylnym podaniu barwnika - fluoresceiny i wykonaniu następnie serii zdjęć dna oka. Angiografia fluoresceinowa umożliwia:

  • Ocenę krążenia siatkówkowe-naczyniówkowego, z uwidocznieniem cech niewidocznych w tradycyjnym badaniu okulistycznym
  • Ocenę stanu funkcjonalnego naczyń siatkówki i ich szczelności
  • Obecność uszkodzeń siatkówki i częściowo naczyniówki wynikających ze zmian zwyrodnieniowych lub zapalnych
  • Obecność anomalii naczyń, patologii naczyniowych powstających w przebiegu chorób siatkówki, np. powikłań ocznych w cukrzycy
  • Ocenę stosowanej terapii, np. fotokoagulacji laserowej

Badanie wymaga rozszerzenia źrenic. Aby uzyskać najlepszy wynik wymagana jest pełna współpraca ze strony pacjenta, który podczas badania powinien się siedzieć nieruchomo patrząc w wyznaczonym przez badającego kierunku. Unikać należy poruszania głową, okiem, zmian pozycji ciała. Czas w którym wykonać należy większość zdjęć, jest bardzo krótki i zawiera się w okresie do około 1 minuty.

 

Ryzyko powikłań po podaniu dożylnym barwnika jest stosunkowo niewysokie. Najczęściej zdarza się uczucie nudności (krótko po podaniu preparatu), lecz objaw ten zwykle szybko ustępuje samoistnie. U niektórych pacjentów wystąpić może pokrzywka, świąd skóry, niewielka duszność. Objawem naturalnym, jest przejściowe olśnienie, wywołane światłem lampy błyskowej. Przez kilkanaście godzin po badaniu, utrzymywać się może zażółcenie powłok skórnych i spojówek oraz ciemne zabarwienie moczu (preparat ulega powolnej eliminacji poprzez filtrację nerkową).

 

Nie jest zalecane wykonywanie badania u kobiet w ciąży i karmiących, a także u pacjentów po przebytym świeżym zawale mięśnia sercowego. Jeżeli u badanego pacjenta występują cechy niewydolności nerek, wskazane jest przed badaniem angiograficznym przeprowadzenie konsultacji nefrologicznej.

 

Kontakt

Okulista Częstochowa 

ul. Rędzińska 112

 

Tel.: 888 80 10 10

Tel.: 888 30 30 80

Tel.: 888 30 20 80

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Laserowa korekcja wzroku | Operacje zaćmy