Perymetria statyczna i SWAP (blue on yellow)

Komputerowe badanie pola widzenia zwane także perymetrią statyczną polega na wykreśleniu na schematach pola widzenia, czyli obszaru widzianego nieruchomym okiem. 

Perymetria pozwala na precyzyjne określenie i zanalizowanie progu czułości siatkówki w różnych jej punktach w stosunku do poziomu prawidłowego. Badanie to wykazuje ewentualne ubytki ( zarówno miejsca jak i ich wielkość ) w polu widzenia.

Podczas badania komputerowego pola widzenia pacjent zostaje posadzony naprzeciw ekranu w kształcie półkuli. Jedno oko ma zasłonięte natomiast drugim patrzy prosto przed siebie. W momencie gdy na którejś z części ekranu pojawia się punkt świetlny natychmiast musi nacisnąć przycisk. Sygnały są rejestrowane przez komputer, który po zakończeniu badania sporządza wydruk pola widzenia ( ubytki w polu widzenia są zaznaczone ciemnymi plamami). Wydruk jest czytelny i łatwy w interpretacji.

Najczęstszym wskazaniem do wykonania badania jest jaskra.

Perymetria SWAP (blue on yellow) jest badaniem bardziej czułym w wykrywaniu wczesnych ubytków pola widzenia u osób młodych z podejrzeniem neuropatii jaskrowej.

 

HRT

HRT to nowoczesne nieinwazyjne badanie umożliwiające diagnostykę i monitorowanie zmian jaskrowych. Badanie polega na pomiarze grubości włókien nerwowych w pobliżu tarczy nerwu wzrokowego; dzięki porównaniu z normatywną bazą danych możliwe jest monitorowanie zmian jaskrowych oraz ocena ich progresji w czasie .

Badanie to pozwala także wykryć wczesne ubytki w warstwie włókien nerwowych, zanim spowodują one zmiany (mroczki) w badaniu pola widzenia.

 

Kontakt

Okulista Częstochowa 

ul. Rędzińska 112

 

Tel.: 888 80 10 10

Tel.: 888 30 30 80

Tel.: 888 30 20 80

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Laserowa korekcja wzroku | Operacje zaćmy