Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD)

AMD (Age Related Macular Degeneration) jest schorzeniem siatkówki powodującym utratę centralnego widzenia. Stanowi główną przyczynę pogorszenia ostrości wzroku u osób po 50 roku życia w krajach wysokorozwiniętych.

AMD to choroba plamki centralnej części siatkówki. Prowadzi do pogorszenia widzenia, a z czasem do całkowitej utraty widzenia centralnego - utrudniając, a czasem uniemożliwiając wykonywanie codziennych czynności takich jak: czytanie, oglądanie telewizji, prowadzenie samochodu itd.

Schorzenie charakteryzuje się powolnym i bezbolesnym postępem. Jednak w niektórych przypadkach AMD może rozwijać się szybko, powodując nieodwracalną utratę wzroku w bardzo krótkim czasie- postać wysiękowa. Sprawdź jak wygląda leczenie AMD.

Objawy zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD)

  • zamazane, niewyraźne i mniej ostre widzenie centralne tj. widzenie "na wprost" (obniżona ostrość wzroku)

  • jasna lub ciemna plama w centralnym polu widzenia (mroczek centralny)

  • oglądane przedmioty są zniekształcone

  • barwy wydają się być bledsze i mniej wysycone (obniżone poczucie kontrastu)

Podstawowym badaniem w diagnostyce AMD jest rutynowe badanie dna oka a także badania dodatkowe- angiografia fluoresceinowa i OCT. Badania te pozwalają na zróżnicowanie rodzaju zmian suchych i wysiękowych, ocenę typu neowaskularyzacji: ukryta, klasyczna i w efekcie kwalifikują chorych do różnych terapii AMD.

W przypadkach postaci suchej: Leczenie farmakologiczne uzupełniające niedobory mikroelementów, witamin, składników biorących udział w procesie przemiany barwników wzrokowych

Leczenie wysiękowych postaci AMD:  iniekcje doszklistkowe.

 

Kontakt

Okulista Częstochowa 

ul. Rędzińska 112

 

Tel.: 888 80 10 10

Tel.: 888 30 30 80

Tel.: 888 30 20 80

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Laserowa korekcja wzroku | Operacje zaćmy